سیستم‌های دوخت به پشت به انواع متنوعی شامل سیستم‌های نیلینگ، انکراژ، دیوار برلنی تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به طور جامع توضیح داده شده‌اند:

تعریف نیلینگ یا میخکوبی

سیستم نیلینگ (یا میخکوبی) خاک شامل تقویت (نه به روش پس‌کشیدگی) زمین بوسیله نصب و اجرای میلگردهای فولادی نزدیک به هم (میخ یا مسلح‌کننده نیلی) می­‌باشد، که متعاقباً درون دوغاب مهار می‌­شوند. برای تامین پیوستگی دیوار پایدارسازی شده در حین پیشروی ساخت آن از بالا به پایین، دیواره گود شاتکریت می­‌گردد. این سیستم معمولاً برای پایدارسازی شیروانی­ های طبیعی یا گودبرداری­‌ها استفاده می‌شود. تحت شرایط خاص، سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) دیواره خاکی در قیاس با سیستم مهارکوبی زمین (ground anchor) که یکی دیگر از سیستم‌­های حائل (بالا به پایین) مرسوم می­ باشد، یک راه کار مناسب از دیدگاه امکان­‌پذیری فنی، هزینه­‌های ساخت و مدت زمان اجرا می­‌باشد. این تکنیک برای گودبرداری در مصالح شبیه به خاک نیز (مثلاً، سنگ نرم یا سنگ هوازده) کاربرد دارد.

کاربرد دیگر سیستم تقویت‌کننده پسیو، در پایدارسازی زمین لغزه‌ها می­‌باشد. در این مورد سیستم تقویت‌کننده (میخ، مسلح‌کننده نیلینگ یا نیل‌­های پسیو) در یک الگوی نزدیک به هم و تقریباً عمود بر بستر لغزش اجرا شده و در معرض نیروهای برشی حاصل از حرکت توده لغزشی قرار می­‌گیرد.

نیلینگ-انکراژ-دوخت به پشت

نیلینگ-انکراژ-دوخت به پشت.jpg

یک سازه را می‌­توان بر اساس عمر سرویس‌دهی آن یا زمان مد نظر استفاده از آن، به سازه دائم یا موقت تقسیم­‌بندی نمود. یک سازه با عمر بهره­‌برداری 18 ماه یا کمتر بعنوان سازه موقت و سازه­‌ای با عمر بهره‌برداری طولانی­‌تر بعنوان سازه دائم شناخته می­‌شود. اگر یک سازه در ابتدا بعنوان یک سازه موقت در نظر گرفته شده باشد (مثلاً، سیستم نگهداری موقت یک گودبرداری) اما ساخت آن به تاخیر بیافتد به نحوی که گودبرداری بیش از 18 ماه بدون سیستم تسلیح و نگهداری باقی بماند، سازه بایستی بعنوان یک سازه دائم تلقی گردد.

منشاء سیستم میخکوبی یا نیلینگ دیوار

منشاء سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) دیوار را می­‌توان به سیستم نگهبان حفاری­‌های زیرزمینی در سنگ که به نام روش تونل‌سازی جدید اتریشی (Rabcewicz, 1964a, 1964b, 1965) معروف است، ارتباط داد. این روش شامل اجرای سیستم تسلیح فولادی پسیو (غیر فعال) در سنگ (rock bolt) می‌باشد که بدنبال آن یک رویه شاتکریت تقویتی اجرا می‌­شود. سیستم ترکیبی فولادهای مسلح کننده پسیو و شاتکریت همچنین از اوایل دهه 1960 (Lang, 1961) در پایدارسازی شیب­‌های سنگی به کار گرفته شده است. این تکنیک متکی بر مقاومت کششی فولادهای مسلح کننده تحت تغییرشکل­‌های نسبتاً کوچک در زمین و خاک اطراف می­‌باشد. این سیستم بواسطه پیوستگی شاتکریت ارتقاء می‌یابد. اگر ترکیب فولادهای مسلح‌کننده پسیو و شاتکریت بجای سنگ در خاک به کار برده شود، میخکوبی (یا نیلینگ) خاک نامیده می‌­شود.

یکی از اولین کاربردهای سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) خاک در سال 1972 برای پروژه تعریض خط راه ­آهن در نزدیکی Versailles در فرانسه بود، جاییکه یک شیروانی ماسه‌­ای به ارتفاع 18 متر با استفاده از سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) (Rabejac and Toudic, 1974) پایدارسازی شد. از آنجا که این روش به لحاظ هزینه بهینه بود و زمان ساخت و اجرا نسبت به سایر سیستم­‌های مرسوم کمتر بود، استفاده از سسیستم میخکوبی (یا نیلینگ) خاک در فرانسه و سایر مناطق اروپا رواج یافت. اولین استفاده از سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) خاک در آلمان به سال 1975 برمی­گردد (Stocker et al., 1979).

اولین برنامه تحقیقاتی مهم در خصوص میخکوبی (یا نیلینگ) دیوار در آلمان از سال 1975 تا 1981 در دانشگاه کالسروهه و شرکت ساختمانی بوئر صورت گرفت. این برنامه تحقیقاتی، شامل آزمایش‌های تمام مقیاس دیوارهای آزمایشگاهی با آرایش ­های مختلف و توسعه روش­‌های آنالیز و طراحی بود.

(Gässler and Gudehus, 1981; Schlosser and Unterreiner, 1991) .

در فرانسه، برنامه تحقیقاتی Clouterre با مشارکت بخش دولتی و خصوصی، در سال 1986 آغاز شد. هدف از این تحقیق اجرای آزمایش­‌های تمام مقیاس، بررسی و نظارت سازه­‌های در حال بهره‌برداری و شبیه‌سازی­‌های عددی بود (Schlosser , 1983 ; Clouterre , 1991).

 


نیلینگ-انکراژ-دوخت-به-پشت


نیلینگ-انکراژ-دوخت-به-پشت

تاریخچه کاربرد و توسعه در ایالات متحده

اولین موارد کاربرد سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) دیواره خاک در آمریکای شمالی برای نگهداری موقت گود خاکبرداری شده در ونکوور، واشینگتن و مکزیکوسیتی در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 می‌­باشد. یکی از اولین کاربردها در ایالات متحده سیستم نگهداری حفاری پی عمیق 7/13 متری در ماسه­‌های متراکم سیلتی دریاچه­‌ای برای توسعه بیمارستان good Samaritan در پورتلند-اورگان به سال 1976 بود (Byrne et al, 1998).

طبق گزارشات، ساخت این سیستم محافظ در حدود نصف زمان و 85% هزینه سیستم­‌های نگهداری حفاری مرسوم آن زمان تمام شد. در سال 1984، یک دیوار پایدارسازی شده به روش میخکوبی (یا نیلینگ) شده آزمایشی به ارتفاع 12 متر در نزدیکی Cumberland Gap, Kentucky توسط اداره بزرگراه­‌های ایالات متحده (FHWA) اجرا شد (Nicholson,1986). در سال 1989، اداره راه و ترابری اورگان بعنوان اولین کاربرد سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) خاک، یک دیوار 8 متری در تکیه‌گاه پل (end-slope removal) اجرا کرد. در سال 1988، یک دیوار 2/12 متری دولایه در امتداد بزرگراه بین ایالتی شماره 78، در نزدیکی آلنتون، پنسیلوانیا ساخته شد. هر ردیف دیوار به ارتفاع 1/6 متر با یک جابجایی افقی 3 متری، در سنگ­‌های واریزه­‌ای و بسیار هوازده ساخته شد. موارد دیگری همچون دیوارهای پایدارسازی شده به روش میخکوبی (یا نیلینگ) شده در امتداد بزرگراه بین ایالتی شماره 10 برنادینو، شماره 90 در نزدیکی سیاتل، واشینگتن، و بزرگراه شماره 495 در امتداد George Washington Parkway در ویرجینیا نیز قابل ذکر می­‌باشند (Byrne et al, 1998).

استفاده از دیوارهای پایدارسازی شده به روش میخکوبی (یا نیلینگ) در ایالات متحده طی دهه اخیر اساساً به دلایل زیر افزایش یافته است؛

  1. این سیستم به لحاظ فنی قابلیت اجرا دارد.
  2. در اغلب موارد، نسبت به دیوارهای حائل مرسوم که از بالا به پایین در گودبرداری­‌های دائم و موقت اجرا می‌­شوند، اقتصادی می­‌باشد.

مهندسین طراح در حال آشنایی بیشتر با تکنولوژی میخکوبی (یا نیلینگ) خاک می‌باشند. بیشتر دیوارهای پایدارسازی شده به روش میخکوبی (یا نیلینگ) ساخته شده در ایالات متحده هنوز بعنوان سازه‌­های حائل موقت استفاده می­‌شوند، اما استفاده از سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) بعنوان یک سازه دائمی اساساً در ده سال اخیر افزایش یافته است.

گسترش دانش و کاربرد سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) خاک عمدتاً مرهون تلاش‌­های بخش توسعه و تحقیقات اداره بزرگراه­ های ایالات متحده می‌­باشد. اولین اسناد در مورد میخکوبی (یا نیلینگ) خاک از طریق اداره توسعه و تحقیق اداره بزرگراه­‌های ایالات متحده منتشر گردید (Elias and Juran, 1991). هدف این سند انتشار و ارسال اطلاعات به مهندسین مشاور ساخت بزرگراه­‌های ایالات متحده و کاربرانی بود که از این تکنیک بعنوان یک سیستم حائل در پروژه­‌های راهسازی (ترانزیتی) استفاده می‌کردند.

این تلاش‌­ها زمینه را برای تحقیقات بعدی و توسعه فعالیت‌­ها در ایالات متحده فراهم آورد. در سال 1993، اداره بزرگراه‌­های ایالات متحده هزینه ترجمه متن فرانسوی “اجرای سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) خاک” به زبان انگلیسی را تقبل نمود. در سال 1994، کتاب راهنمای “نظارت بر سیستم میخکوبی (یا نیلینگ) دیواره خاکی” منتشر شد (Porterfield et al, 1994). از سال 1996 تا 1998، اداره کل بزرگراه‌های ایالات متحده و مهندسین مشاور ایالتی به منظور تامین راهنمای اجرایی سیستم میخکوبی (یا نیلینگ)، تمامی کارگاه­‌های سرتاسر کشور را حمایت کردند. اسناد جمع­ آوری شده از آزمایش 103 بعنوان یک رهنمود طراحی مقدماتی ارائه شد و متعاقباً بعنوان یک راهنمای طراحی توسعه یافت (Byrne et al., 1998).

همچنین، اداره کل بزرگراه‌­های ایالات متحده پروژه ­های تحقیقاتی مختلفی را در انجمن­‌های دانشگاهی بنا نهاد.

کلیات سیستم مهار کوبی یا انکراژ (Anchorage)

مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) تزریق شده پیش‌­تنیده در واقع یک المان سازه‌­ای اجرا شده در خاک یا سنگ می­‌باشد، که نقش آن انتقال بار کششی اعمالی به توده خاک می­‌باشد. ابتدا گمانه­‌ها در سینه دیوار حفر شده و پس از قرارگیری مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)، عملیات تزریق دوغاب صورت گرفته و گمانه‌­ها پر می­‌شوند. مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)های تزریقی با نام tieback (دوخت به پشت) نیز عنوان می­‌گردند.

نکته: جا دارد بار دیگر مفهوم پیش‌­تنیدگی را مرور کنیم. پیش­‌تنیدگی که معادل انگلیسی آن pre-stressing می­‌باشد، به معنی اعمال تنش به المان باربر پیش از بهره‌­برداری است. یعنی پیش از اینکه سازه و المان باربر بهره‌­برداری شود و بارهای مرده نهایی سازه و بارهای زنده بهره‌­برداری و سایر بارها بر سازه و المان مذکور تحمیل شوند، با کشیدن عضو (میلگرد یا کابل) در آن تنش ایجاد می‌­کنیم. پس توجه نمایید که به دلیل ایجاد تنش در عضو پیش از بهره‌­برداری، از آن با عنوان “پیش‌­تنیدگی” یاد می­‌شود.

پیش‌­تنیدگی به دو روش “پیش­‌کشیدگی” و “پس‌­کشیدگی” صورت می­‌گیرد. اگر پیش از بتن‌­ریزی یا تزریق دوغاب، پروسه کشش صورت گیرد و پس از آن بتن‌­ریزی یا تزریق دوغاب شود، آنگاه می‌­گوییم، “پیش‌­تنیدگی از نوع پیش‌کشیدگی”. ولی اگر بعد از بتن­‌ر‌یزی و یا تزرق دوغاب، کشش صورت گیرد، آنگاه گوییم “پیش­‌تنیدگی از نوع پس­‌کشیدگی”.

 


نیلینگ-انکراژ-دوخت-به-پشت


نیلینگ-انکراژ-دوخت-به-پشت

 

اجزاء اصلی سیستم مهارکوبی یا انکراژ تزریقی

اجزاء اصلی سیستم مهارکوبی ( یا انکراژ در سیستم نیلینگ)  تزریقی شامل سه بخش؛ 1) “مجموعه مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) ” 2) طول غیر پیوندی یا طول بدون تنش و 3) طول پیوندی می‌­باشد. “مجموعه مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) ” شامل “سر مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) “، پلیت باربر و شیپوری می­‌باشد. نقش “مجموعه مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) ” انتقال نیروهای پیش­‌تنیدگی از فولاد پیش‌­تنیده (میلگرد یا رشته‌­های فولادی) به رویه دیواره (سطح زمین) یا سازه­‌های پشتیبان می­‌باشد.

جنس المان مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) را می­‌توان از میلگردهای نورد شده یا رشته­‌های فولادی بافته شده انتخاب نمود. در واقع در این کتاب المان مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) بر حسب نوع مصالح به دو گروه اصلی تقسیم می‌­شود. اگر جنس مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) از میلگرد باشد، زین پس آن را “تاندون میلگردی” خطاب می‌­کنیم و اگر جنس المان مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) از رشته‌­های فولادی (strand) باشد به آن “تاندون کابلی” خواهیم گفت.

در “مجموعه مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) ” برای تاندون میلگردی و تاندون کابلی طول غیر پیوندی بخشی از فولاد پیش‌­تنیده است که دچار افزایش طول الاستیک نشده و نیروی مقاوم را از طول پیوندی به سازه انتقال می‌­دهد. پیوندشکن یک غلاف پلاستیکی نرم و صاف می‌­باشد که میلگرد یا رشته­‌های فولادی را در طول غیر پیوندی در بر می‌­گیرد تا مانع از احاطه دوغاب بر فولاد پیش­‌تنیده در این بخش گردد. وجود این غلاف پلاستیکی باعث می­‌گردد فولاد پیش‌­تنیده واقع در طول غیر پیوندی در طی آزمایش و تحمل نیرو، بدون اصطکاک با محیط اطراف به راحتی افزایش طول دهد و بدین ترتیب فولاد پیش‌­تنیده بعد از اعمال بار lock-off، کماکان غیرپیوندی تلقی می­‌گردد. طول پیوندی تاندون، طولی از فولاد پیش­تنیده است که توسط دوغاب احاطه شده و قادر به انتقال بارهای کششی اعمالی به زمین اطراف می‌­باشد. طول پیوندی مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) بایستی پشت سطح گسیختگی بحرانی واقع شود.

همانطور که گفته شد، “تاندون”، بخشی از مجموعه سیستم مهارکوبی (یا انکراژ در سیستم نیلینگ) در خاک است. تاندون (یا همان المان مهار) متشکل از المان فولادی پیش­‌تنیده (میلگرد یا رشته‌­های فولادی)، محافظ خوردگی، غلاف، متمرکزکننده و فاصله دهنده‌­ها می‌­باشد. دقت کنید که دوغاب جزء مجموعه تاندون (المان) محسوب نمی­‌باشد. غلاف یک لوله یا تیوب صاف یا موجدار می‌­باشد که فولاد پیش­‌تنیده واقع در طول غیرپیوندی را از خوردگی محافظت می­‌کند. متمرکزکننده­‌ها تاندون را در مرکز گمانه نگه می‌­دارند تا حداقل پوشش دوغاب دور تاندون تامین گردد. در تاندون­‌های چند المانی از فاصله دهنده‌­ها استفاده می­‌شود، تا رشته­‌های فولادی یا میلگردها را جدا از هم نگه دارد، به نحویکه هر المان به طور کافی و مناسب در دوغاب تزریق شده احاطه گردد. دوغاب از جنس سیمان پرتلند است که نقش اصلی آن انتقال بار از تاندون به خاک اطراف بوده و همچنین تاندون را از عوامل خورنده محافظت می­‌کند.

  • تعریف مصالح
  • مصالح تاندون
  • تاندون‌­های میلگردی و تاندون­‌های کابلی

امروزه در مهارکوبی (یا انکراژ در سیستم نیلینگ) خاک و سنگ از میلگرد و یا کابل فولادی به عنوان المان مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) استفاده می‌­شود. دفترچه مشخصات (استاندارد) برای میلگرد ASTM-A722 و برای کابل فولادی ASTM- A416 می‌­باشد. دفترچه مشخصات رشته‌­های فولادی برجسته نیز، ASTM- A886 می‌­باشد. میلگردهای مورد استفاده عمدتاً در قطرهای 26، 32، 45 و 64 م.م. در شاخه­‌های 12 و 18 متری می­‌باشند که برای مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)های بلندتر می­‌توان از جفت­‌کننده استفاده نمود. بطور سرانگشتی می­‌توان گفت یک تاندون میلگردی 18 متری یکپارچه (بدون جفت­کننده) به قطر 64 م.م. قادر به تحمل بار طرح 2077 کیلونیوتنی می­‌باشد. در مقایسه با رشته­‌های فولادی، میلگردها تنش بیشتری را تحمل می­‌کنند و بار اعمالی بر آنها را می­‌توان بعد از پروسه lock-off تنظیم نمود.

رشته‌­های فولادی متشکل از چندین رشته “هفت سیم” می­‌باشند. پرکاربردترین رشته‌­های فولادی در آمریکا کابل‌­هایی به قطر 15 م.م. می­‌باشند. در کابل‌­های چند رشته­‌ای هیچ محدودیتی از بابت بارگذاری یا طول مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) وجود ندارد. رشته‌­های فولادی دارای ویژگی­‌های مناسبی می­‌باشند که منجر به ثبات قدرت بارپذیری بلند مدت مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) می­‌گردد. در صورت استفاده از رشته‌­های هفت- سیم تکی بلند، اولویت بکارگیری کابل­‌های بلند ساخته شده در کارخانه می‌­باشد، لیکن می‌­توان از جفت­‌کننده نیز استفاده نمود. در مواقعی که قطر کوپلینگ خیلی بیشتر از قطر رشته‌­ها باشد، استفاده از جفت­‌کننده توصیه نشده است، اما برای تعمیر و سر هم سازی تاندون­‌های معیوب می‌­توان از جفت­‌کننده استفاده نمود. زمانیکه از جفت­‌کننده استفاده می­گردد، مسئله حفاظت از خوردگی تاندون در محل وصله بایستی مد نظر قرار گیرد.

1)   فاصله دهنده‌­ها و متمرکز کننده‌­ها

در طول پیوندی بطور معمول از هر 3 متر یک عدد فاصله دهنده‌­ها (متمرکزکننده‌­ها) قرار داده می­‌شود. برای تاندون­‌های کابلی چند رشته­‌ای، فاصله دهنده‌­ها باید حداقل فاصله­‌ای حدود 6 تا 13 م.م بین رشته‌­ها و حداقل پوشش 13 م.م. برای دوغاب اطراف رشته‌­ها تامین ­کنند. فاصله دهنده‌­ها و متمرکزکننده بایستی از مصالح مقاوم در برابر خوردگی ساخته شوند و ممانعتی برای حرکت آزاد دوغاب حین تزریق ایجاد نکنند.

  • میلگردها و رشته‌­های فولادی با پوشش اپوکسی

میلگرد با پوشش اپوکسی (AASHTO M284) و کابل فولادی با پوشش اپوکسی (ASTM A882)، کاربرد زیادی در پروژه‌­های راهسازی ندارند ولی در سدها بطور گسترده استفاده می­‌شوند. پوشش اپوکسی یک لایه مضاعف محافظ خورندگی در طول پیوندی و غیر پیوندی مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) ایجاد می­‌نماید.

در کابل­‌های فولادی با پوشش اپوکسی علاوه بر محیط اطراف رشته­‌ها فاصله بین هفت- سیم در هر رشته نیز با اپوکسی پر می‌­شود. استفاده از کابل‌­هایی که فاصله بین سیم‌­ها با پوشش اپوکسی پر نشده، توصیه نمی‌­شود زیرا ممکن است آب وارد فواصل رشته‌­ها شده و زمینه خوردگی آنها را فراهم آورد. بر خلاف رشته‌­های بدون اپوکسی، تغییر شکل خزشی در رشته‌­های با پوشش اپوکسی در حین آزمایش مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) نسبتاً قابل توجه می‌­باشد. در ارزیابی معیار خزش مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) و برای بدست آوردن اندازه واقعی جابجایی در ناحیه پیوندی، خزش رشته­‌های با پوشش اپوکسی بایستی از جابجایی خزشی کلی کسر شود. نحوه محاسبه دقیق جابجایی خزشی رشته­‌های با پوشش اپوکسی در نشریه (PTI (1996 ارائه شده است.

2)  سایر انواع مهارها(یا مسلح‌کننده انکراژ) و مصالح تاندون

علاوه بر مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)های فولادی پیش­‌تنیده تزریقی، انواع دیگری از مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)ها و مصالح نیز در ایالات متحده مورد استفاده قرار می­‌گیرد. برای مثال می­‌توان به میلگردهای درجه 60 و 75 با تزریق دوغاب، مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)های ستاره‌­ای ، مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)های صفحه‌­ای و مهار(یا مسلح‌کننده انکراژ)های مکانیکی سنگ اشاره داشت. روش‌­های طراحی و روش‌­های آزمایش مورد بحث در این مقاله مختص مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)های تزریقی با فولادهای پیش­‌تنیده پر مقاومت می‌­باشد. این روش‌­ها برای سایر انواع مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ)های فوق ­الذکر مناسب نیستند.

در دهه­‌های اخیر، تحقیقاتی در خصوص استفاده از تاندون­‌های پلاستیکی پیش­‌تنیده مسلح (FRP) انجام شده است (Schmidt et al., 1994). تاندون­‌های FRP مقاومت کششی بالایی دارند و در برابر خوردگی مقاوم می­‌باشند و سبک وزن هستند. سایر مصالح همچون فایبرگلاس و فولاد ضدزنگ نیز بطور آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفته‌­اند اما هزینه و مشکلات اجرائی، توسعه کاربرد آنها را محدود نموده است.

دوغاب سیمان

دوغاب مورد استفاده برای مهارکوبی (یا انکراژ در سیستم نیلینگ) در خاک و سنگ معمولاً از نوع دوغاب سیمان پرتلند خالص (دوغابی عاری از هر گونه افزودنی) مطابق استاندارد ASTM C150 می‌­باشد. اگر چه می‌­توان از دوغاب ماسه- سیمان نیز برای گمانه­‌های با قطر زیاد استفاده نمود. برای تزریق اطراف تاندون­‌های کپسوله شده، می­‌توان از دوغاب ماسه- سیمان- شن نخودی نیز استفاده نمود. استفاده از میکسرهای سرعت بالا می­‌تواند ضامن اختلاط یکنواخت آب و دوغاب باشد. نسبت وزنی آب به سیمان (W/C) بین 0/4 تا 0/55 می‌­باشد. در زمان اعمال تنش به مهار (یا مسلح‌کننده انکراژ) ، سیمان نوع I معمولاً حداقل مقاومت فشاری 21 مگاپاسکال را تامین می‌­نماید. در برخی پروژه‌­ها، ممکن است افزودنی­های خاصی برای بهبود کارایی و جریان‌­پذیری دوغاب لازم باشد. اغلب نیاز به افزودنی نیست، ولی در مواردی که دمای محیط بالا است و یا فاصله پمپاژ دوغاب بسیار زیاد است، استفاده از روان‌کننده­ می­تواند مفید باشد.

مطالب مرتبط

مزایا و معایب دیوار میخکوبی یا نیلینگ شده چیست؟

سیستم میخکوبی یا نیلینگ دیوار چه کاربردهایی دارد؟

در طراحی پایدارسازی گود به روش میخکوبی یا نیلینگ چه ملاحظات بلندمدت یا کوتاه مدتی باید لحاظ گردد؟

در اجرای پایدارسازی گود به روش میخکوبی یا نیلینگ، کنترل آب‌های سطحی و زیرزمینی چگونه صورت میگیرد؟

ملاحظات طراحی دیوار پایدارسازی شده به روش نیلینگ

چه بررسی‌های زیرسطحی جهت اجرای سیستم میخکوبی یا نیلینگ نیاز است؟

توزیع نیروی کششی در میخ یا مسلح کننده های نیلینگ چگونه است؟

توزیع بار در دیوار میخکوبی به چه صورت است؟

پایش یا مانیتورینگ دیوار پایدار شده به روش میخکوبی یا نیلینگ چگونه است؟

بررسی کفایت عملیات اجرایی در پایدارسازی گود به روش نیلینگ