هزینه کمتر و سرعت اجرای بالاتر

با توجه به افزایش تراکم جمعیت در کلان شهرهای دنیا و نیاز به تامین فضاهای مسکونی، اداری و تجاری، مرتفع‌سازی اهمیت دو چندان پیدا نموده است. این ساختمان‌های بلند مرتبه به منظور تامین فضای مناسب پارکینگ و استفاده حداکثری از بنا، به گودبرداری‌های عمیق نیاز دارند. به دنبال آن، مقوله پایدار‌سازی گودبرداری‌های شهری با انواع روش‌هایی نظیر روش اجرای بالا به پایین (تاپ­ دان بتنی یا فولادی) مورد اهمیت بیشتر واقع گردیده است. روش ساخت از بالا به پایین (تاپ دان) یک روش نوین و مقرون به صرفه جهت پایدارسازی گودبرداری‌های عمیق، به عنوان تحولی شگرف در صنعت ساخت‌ سازه‌های زیرزمینی وسیع محسوب می‌شود. شرکت پی بان با همکاری شرکت فرا بناسازان در زمینه ساخت ستون های تاپ دان فعالیت مشترک دارند.

همین حالا با ما تماس بگیرید

شرکت پی‌بان پیشرو در طراحی و اجرای روش تاپ‌دان
اطلاعات تماس

مزایای اجرای روش تاپ دان بتنی

 • بی‌نیاز از اخد رضایت همسایگان و کاهش مشکلات حقوقی

 • عدم نیاز به سازه نگهبان موقت جهت پایدار‌سازی

 • امکان اجرای همزمان روسازه و زیر سازه و به طبع آن کاهش زمان پروژه

 • کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه به دلیل عدم نیاز به سازه­ نگهبان موقت

 • قابلیت طراحی و اجرا در سازه‌های بتنی (به روش پیش‌ساخته و درجا)

 • قابل اجرا در انواع زمین‌های محدود و وسیع

 • عدم ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی

 • قابل اجرا در گودبرداری‌های عمیق

معایب اجرای روش تاپ دان بتنی

 • نیاز به نیرو‌های اجرایی متخصص و مجرب به این روش اجرا

 • لزوم امتداد انتهای ستون‌ها و افزایش ابعاد آن‌ها به منظور تحمل‌ بار‌های وارد بر سازه موقت

 • صرف زمان و هزینه بالا جهت خاکبرداری در طبقات زیرزمین به دلیل محدودیت‌ در فضای کار

 • ایجاد یک جدایی بین کارگاه زیر زمینی و رو زمینی و امکان دسترسی به فضا‌ها زیر زمین تنها از طریق بازشو‌ها تعبیه شده

 • لزوم پیش‌بینی‌های لازم در خصوص موقعیت قرارگیری و ابعاد بازشو‌ها جهت تامین شرایط لازم برای بیرون کشیدن ماشین آلات حفاری از طبقات زیر زمین

 • لزوم تعبیه سیستم تهویه مناسب جهت خروج آلودگی‌ها ناشی از ماشین آلات حفاری و مراحل خاکبرداری

 • امکان ایجاد انحراف بیش از مقدار مجاز در ستون‌ها و دیوار‌ها حائل محیطی در حین اجرا روش تاپ­دان درصورت استفاده از نیروهای ناکارامد

مطالعه بیشتر
سایر روش‌های پایدارسازی

مراحل اجرای تاپ دان بتنی

مرحله اول
مراحل اجرای تاپ دان

در مرحله اول از اجرای روش تاپ­دان بتنی، مطابق با (شکل 1) در موقعیت قرارگیری ستون‌ها، چاه‌هایی با قطر کافی تا تراز انتهایی ریشه ستون‌ها حفاری می‌گردد

مرحله دوم
مراحل اجرای تاپ دان ۲

سپس مطابق با (شکل 2) آرماتور‌بندی ریشه‌ ستون‌ها صورت می‌پذیرد و ستون‌ها در درون چاه‌ها قرار داده می‌شوند. سپس، بتن‌ریزی ریشه‌ ستون‌ها صورت می‌پذیرد. پس از آن، چاه‌ها با مخلوط خاک و سیمان پر می‌گردد.

مرحله سوم
مراحل اجرای تاپ دان ۳

پس از اجرای ستون‌ها، کف زمین رگلاژ می‌گردد سپس، اجرای سقف طبقه همکف صورت می‌پذیرد (شکل 3). در واقع دال بتنی سقف و ستون‌ها سازه در زیر آن، حکم شالوده موقت را دارند.

مرحله چهارم
مراحل اجرای تاپ دان ۴

بعد از تکمیل سقف طبقه­ی همکف و رسیدن دال بتنی به مقاومت نهایی خود، ماشین آلات حفاری از طریق بازشو‌های تعبیه‌شده در دال بتنی طبقه همکف، ابتدا با ایجاد رمپ، حفاری را تا تراز اجرایی طبقه­ی اول زیر زمین ادامه می‌دهند. پس از رسیدن به تراز‌ مورد نظر، برای اجرای دال سقف، با رگلاژ نمودن کف زمین و اجرای بتن مگر، سقف اول زیر زمین مطابق با (شکل 4) اجرا می‌گردد.

مرحله پنجم
مراحل اجرای تاپ دان ۵

در این روش پس از اجرای سقف طبقه همکف، امکان ساخت سازه علاوه بر طبقات زیرین، در طبقات بالاتر از همکف نیز میسر می‌گردد (شکل 5) که به طبع، سرعت پیشبرد پروژه را افزایش می‌دهد.

مرحله ششم
مراحل اجرای تاپ دان ۶

پس از رسیدن به تراز کف شالوده و رگلاژ کف پروژه، خروج ماشین آلات حفاری از بازشو‌ها صورت می‌پذیرد. سپس، آرماتوربندی شالوده نهایی سازه و بخش انتهایی دیوار‌های حائل محیطی و به دنبال آن بتن‌ریزی شالوده صورت می‌پذیرد. (شکل 6)

همین حالا با ما تماس بگیرید

شرکت پی‌بان پیشرو در طراحی و اجرای روش تاپ‌دان
اطلاعات تماس

روش‌های اجرای تاپ‌دان بتنی

روش تاپ دان بتنی پیش‌ساخته (Precast concrete elements)

در روش تاپ­دان بتنی مذبور ، المان‌های بتنی پیش‌ساخته در کارخانه (در صورت وجود فضای کافی در محل پروژه) آرماتوربندی و سپس بتن‌ریزی می‌گردند سپس، به کارگاه پروژه منتقل می‌گردند. در محل اتصال به تیر‌ها طبقات و دیوار‌ها بتنی از کوپلر استفاده می‌گردد تا به راحتی امکان اتصال باقی اجزای سازه‌ای میسر باشد. با توجه به پیش‌ساخته بودن ستون‌ها، لازم است تا نقشه‌های شاپ دقیق برای آنان جهت تعبیه موارد ریز اجرا، تهیه گردد. بعد از ساخت ستون‌های بتنی نوبت به نصب آن‌ها می‌رسد. نصب دقیق این ستون‌ها و رعایت رواداری‌ها مجاز، نیازمند به بکارگیری از اکیپ نقشه‌برداری و تجهیزات خاص می‌باشد.